Samsun Yeminli Tercüman

samsun yeminli tercüman
Yeminli Tercüman Nedir?

Tercüman herhangi bir yazılı ve sözlü metnin istenilen hedef dile çevrilmesi işlemini yapan kişilere verilen isimdir.  Yeminli tercümanda bu çeviri işlemlerini noter huzurunda yerine getiren kişilere verilen isimdir. Noter huzurunda yapılan bu yapılan bu yeminli tercüme işlemleri esnasında hedef dilin gramer ve dil yapısı gibi bütün detayları etkin bir şekilde değerlendirmeye alınır.

Tercüme işlemi esnasında en önemli faktör anlam farklılıkları yaratmadan kaynak dilden hedef dile aktarımın sağlanmasıdır. Bu işlemler sadece tercümanla değil projeyi yürüten süreç yöneticileri ve koordinatörler eşliğinde bir ekip ruhu anlayışıyla ele alınır.  Sonrasında ise tercüme bürosu nezaretinde kaşe ve imzalar atılarak gerekli evraklar dosya halinde sunulur.

Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Yeminli tercüman olarak bir takım belli başlı temel gerekliliklere sahip olma şartları vardır. Yeminli tercüman olunabilmesi için gerekli eğitimler ve tecrübe zaman içinde kazanılmalıdır.

Genel bir yelpazede değerlendirmek gerekirse yeminli tercüman olabilmek için gerekli lisans belgelerine ek olarak noter huzurunda yemin edilmesi gerekmektedir. Bu yemin esnasında noter tarafından ilgili dile karşı ne kadar bilgiye sahip olunduğu ve ne seviyede bilindiği değerlendirilerek tutanak altına alınır.

samsun yeminli tercüman bürosu
yeminli tercüman samsun
Yeminli Tercüman Nasıl Olunur?

Yeminli tercüman olabilmek için aşağıda sıralanan şartlara sahip olmak gerekmektedir.

  • Türkiye Cumhuriyeti devleti vatandaşı olmak en temel ve olmazsa olmaz kuraldır.
  • Yabancı dil konusundan yetkinliği ispatlanmış KPDS ve TOEFL gibi belgelere sahip olmak.
  • Üniversitelerin yabancı dil veyahut mütercim tercümanlık bölümlerinden mezun olmak,
  • Noter huzurun yapılacak yeminle beraber tutulacak tutanakta temel şartlardan biridir.

Tüm bu şartların sağlanması durumunda yeminli tercüman olma hakkına sahip olunabilmektedir.

Samsun tercüman ve Samsun yeminli tercüman aramalarında en üst sıralarda sunulan ONAT Tercüme bürosu, başta İngilizce, Arapça, Fransızca ve Almanca olmak üzere bütün dillerde çeviri hizmeti sunmaktadır. Yürüttüğü kusursuz süreçler ile tüm çeviri ihtiyaçlarına cevap vermektedir. Mesleğinde yetkin tercümanlar ile nüfus cüzdanları transkript belgeleri, nüfus kayıt örnekleri, ehliyet, pasaport ve kimlik artı gibi gerekli tüm evrakların çevirisi istenilen zaman aralığında kusursuz bir şekilde çevrilmekte ve sunulmaktadır.